A Secret Weapon For hidzama
A Secret Weapon For hidzama
Blog Article
U našim krajevima unazad sixty godina u edukaciji brijača-berbera se ne uči vađenje zuba, puštanje krvi i obrezivanje. U nekim sredinama još su se zadržali berberi koji na stari primitivan i medicinski neispravan način sunete-obrezuju djecu, ali to je sve rjeđe…
Kako se vazduh unutar šolje hladi, stvara se vakuum. To uzrokuje da se vaša koža podigne i pocrveni dok se vaši krvni sudovi šire. Šolja se obično ostavlja na mestu do 3 minuta.
Izaberite usluge koje želite da zakažete i dobićete listu slobodnih termina. Možete zakazati željeni termin direktno na sajtu - bez pozivanja salona telefonom i čekanja na liniji. U bilo koje doba dana ili noći, 24h dnevno na SrediMe :)
U svakom periodu su postojali određeni propisi koji su regulisali rad osoba koje su puštale krv, te njihovu opremu i obrazovanje. U toku izučavanja brijačko-berberskog zanata praktično i teoretski se učilo i obavljanje spomenutih radnji.
Smatra se, da je krv koja leži pod kožom puna toksina i da to može izazvati bolnost. Oni se na spomenuti način evakuiraju iz organizma. Suvremene naučne medicinske studije, koje se provode u svijetu pokazale su da postoji evidentna razlika u sastavu kapilarne krvi uzete iz prsta (odakle se obično uzima za analizu) i one particular uzete prilikom hidžame. Laboratorijski nalazi pokazuju tu razliku.
Hidžama je bila poznata u vrijeme Allahovog poslanika, sallallahu ‘alejhi we selleme, i još mnogo, mnogo prije… Naime, dokazano je da se hidžama koristila i u vrijeme starih Egipćana, još u vremenu faraonskih vladara. U najstarijoj knjizi u Egiptu iz oblasti drugs se spominje hidžama kao jedna od metoda pri liječenju bolesnika. U to vrijeme se koristio životinjski rog sa kojim bi se vršilo ispumpavanje nečiste krvi iz organizma.
Nakon toga, prešlo se na čaše napravljene od bambusovog drveta, da bi se u novije vrijeme počele koristiti staklene čaše, pa i just one koje na sebi imaju moderne osigurače… Iz Egipta se hidžama proširila i na druge kontinente. Tako se i u starim Grčkim knjigama spominje hidžama, ali i u kineskoj medicini je našla svoje mjesto, samo što su oni praktikovali tzv. „suhu hidžamu“ kojom ne bi izbacivali nečistu krv van organizma, nego bi je ostavljali na površini kože koju bi kasnije organizam sam uklonio.
U slučaju read more kada je došlo do poremećaja zdravlja ili nastanka bolesti, regualtorne metode pomažu bazičnom regulatornom sistemu da ponovo uspostavi ravnotežu i dođe do zdravlja. Tada one particular djeluju kurativno, dakle liječe.
Hidžama se izvodi zarezivanjem kože, sterilnim i jednokratnim instrumentarijem, te vakum sukcijom u određenim regijama.
Na master kursu masaže prelazimo oblasti koje osposobljavaju polaznike za rad u wellness centrima prestižnih hotela ili brodova...
Razlika između ove dve metode je što se kod suve hidžame ne pušta krv, dok je to slučaj kada se radi mokra hidžama. Iako bar meni deluje pomalo zastrašujuće, ova metoda je potpuno bezbolna i bezbedna, naravno ako ste u pravim rukama.
Kao posudice za hidžamu su korišteni životinjski rogovi, zatim različite posudice u obliku šoljica koje su bile od bambusa, metala, kasnije od stakla, a u novije vrijeme i plastike. Vakum je u ranije vrijeme dobivan isisavanjem zraka iz životinjskoga roga čiji je široki kraj bio postavljen na kožu pacijenta.
Savjeti stručnjakinje Neugodna pojava koje se teško riješiti: Šta trebate učiniti kada imate začepljen nos
Obzirom da je ljudski organizam kompleksna cjelina, terapeutsko djelovanje hidžame se odvija na mnogim nivoima i na različite načine. Već tokom postavljanja vakuma i pravljenja zareza na koži dolazi do prve nespecifične reakcije organizma kojom se aktiviraju autonomne funkcije i sistemi: humoralni, imuni, cirkulatorni, nervni i hormonalni sistem – odnosno organizam u cjelini. Od suštinske je važnosti aktivacija bazičnog regulatronog sistema koji uvezuje cijeli organizam u kibernetičku cjelinu.